
Прочутата португалска певица Дулсе Понтеш, наричана "душата на фадото", ще се представи за първи път на българска сцена тази вечер в зала 1 на НДК.
Концертът, посветен на Португалското председателство на Европейския съюз (1 юли -31 декември 2007г.), е организиран от посолството на Португалия, М-тел и "Джаз+". Фадо е латинска дума и означава съдба, но всъщност фадо е начин на живот.
Фадо е международният музикален символ на Португалия, разкриващ същността на португалската душа, а Дулсе Понтеш е една от най-забележителните съвременни фадо певици.
Смятана за наследник на великата Амалия Родригиш, Дулсе има магнетично завладяващо присъствие на сцената, а опитът й в танца и театъра й дават допълнителна артистична сила и я правят неотразима, отбелязват организаторите.
Изключително талантлива вокалистка и композитор, Дулсе Понтеш се интересува не само от португалската традиция, но и от африканска, арабска и берберска музика, както и от класическа музика.
Особено популярни са дуетите й с Андреа Бочели (техният дует "O mare e tu" - "Морето и ти" е продаден в над 1 000 000 екземпляра), с Хосе Карерас, Сезариа Евора, Каетано Велозо, Джордж Даларас, Мариза Монте и с галисийския изпълнител на гайда Карлос Нуньес.
След поредица от съвместни концертни изяви с композитора Енио Мориконе Дулсе записва дългоочаквания им общ проект - "Focus". В своите албуми певицата работи с музиканти като Уейн Шортър, Жак Мореленбаум, Трилок Гурту, Кипа Юнкира, Мария Жоао и много други.
Има издадени осем самостоятелни албума, които са сред най-продаваните вокални издания на европейския пазар в жанра world music. Родена в Монтижу през 1969 г., Дулсе Понтеш се запознава с фадо традицията още в ранна детска възраст от чичо си Карлос Понтеш - един от харизматичните фадо певци.
Тя израства в артистична атмосфера - всеки от семейството й е свързан по някакъв начин с музиката. На 7 години започва да учи пиано в Националната консерватория в Лисабон, където развива интереса си към музиката и разбира, че тя е нейна съдба.
През 1991 г. Дулсе Понтеш стига до осма позиция на конкурса "Евровизия" с песента "Lusitana Paixao" и така добива значителна европейска популярност.
Първата й плоча излиза година по-късно, а през 1993 г. записва албума "Lagrimas", в който показва, че има собствено звучене, в което се преплитат фадо, елементи от португалския фолклор, африкански, арабски и берберски традиции.
Знаменитата пиеса от този албум "Cancao do mar" ("Песен за морето") е пленила сърцата на хиляди българи и ги е направила завинаги верни почитатели на нейното вокално изкуство, припомнят организаторите. БТА